wtorek, 31 maja 2011

"Bądź moim Bogiem" Remigiusz Grzela"Bądź moim Bogiem" jest pierwszą książką Remigiusza Grzeli, którą przeczytałam, ale na pewno nie ostatnią.

Cała historia zaczyna się od przypadkowego spotkania w metrze kobiety, żony zmarłego poety Borysa, przyjaciela ojca. Kobieta zniknęła 30lat temu i od tej pory słuch po niej zaginął.
Nasz główny bohater, młody dziennikarz, próbując zrozumieć co się stało, postanawia ją odszukać. Zadanie nie należy do łatwych i mimo prób, niestety gubi trop. Chęć dowiedzenia się czegoś więcej na temat Eriki doprowadza do starych materiałów Borysa, zachowanych przez ojca w dwóch kartonowych pudełkach. Pomiędzy zdjęciami, notatkami, znajduje koperte.
"Była zaklejona. Ręką Borysa było na niej napisane nazwisko mojego ojca i niżej: 'Poufne. Do Mojego Przyjaciela Marka z prośbą, by przeczytał dopiero po mojej śmierci'."
Ojciec zdawał sobie sprawę z tego co znajduje się w kopercie, mimo, że nie była otwierana, postanawia przekazać ją synowi, aby mógł zrozumieć ich historie. W rzeczywistości zawartość koperty rozwala jego świat, jego obraz ojca, zmienia wszystko. Od tej chwili nie może poradzić sobie z myślami, dochodzi do braku sensu w jego narodzinach, ogarnia go strach i samotność, brak miłości i smutek. Postanawia poszukać pomocy u terapeuty. Po dwóch nieudanych sesjach psychoterapii przyjmuje zachęte mamy i wyjeżdza do Francji. Łączy wyjazd z pracą, chce przeprowadzić wywiad z żydowską śpiewaczką Verą.
Kobieta ogarnięta przeszłością, żyje samotnie, zapomniana przez świat, nieznana przez sąsiadów. Im lepiej poznaje życie Very, tym bardziej analizuje swoje życie. Vera zawsze walczyła o siebie, walczyła z kłamstwami, walczyła o swój głos. Ukrywała się, uciekała, oszukiwali ją ludzie, których nazywała przyjaciółmi.
"Parę lat temu przeczytałam wiersz, który mówił o mnie. Cały o mnie. Przysłała mi go wielbicielka z Wołomina. Chce pan posłuchać? Nauczyłam się go. Bo to moja biografia. Posłuchaj:
'Łatwo mnie ośmieszyć ale nie dotknąć
łatwo mnie dotknąć ale nie poruszyć
łatwo mnie poruszyć ale nie przesunąć
łatwo mnie przesunąć ale nie zmienić
łatwo mnie zmienić ale nie wyrwać
można mnie wyrwać ale nie zniszczyć
można mnie zniszczyć ale nie zabić
można mnie zabić!
ale jestem.'
Jestem. Mam skórę grubą jak krokodyl. One też bardzo długo żyją w bagnie..."
Pewnego dnia w kawiarni, z braku miejsc, siada przy jego stoliku kobieta. Kobieta, od której ciężko mu wzrok oderwać. Po czasie okazuje się, że kobieta jest sąsiadką Very. Okazuje się, że była żoną znanego pisarza, ale również swego czasu sekretarką Marlene Dietrich. AAle to nie koniec przypadków.
Verą opiekują się dwie Polki. Przynoszą jej jedzenie, robią zakupy, gotują. Jedną z nich jest... Erika. Poszukiwana Erika, którą spotyka na schodach wychodząc od Very.
"Ten dom był jak schron dla odrzuconych historii. W dziwnym mieście Paryżu."

Całe życie to kwestia przypadków. Lecz te przypadki całkowicie zmienią życie wszystkich bohaterów. Każdy dostaje to, co dla niego najważniejsze. Z całego serca polecam tą książkę, abyście poznali całą historie Very, Marthy, Eriki, Marka, Borysa i Loli.
Historii, które nie są łatwe, ale dzięki, którym doceniami drugiego człowieka i uczymy się spojrzenia na nasze życie. Historii, które pokazują, że zawsze warto walczyć o siebie, o życie w zgodzie ze sobą.

Dodam, że w książce przedstawiona Vera jest w rzeczywistością Wierą Gran, przedwojenną piosenkarką. Książka bazuje na jej historii, na jej biografii.

Polecam

9 komentarzy:

 1. Nie znam zbytnio autora, ale recenzja brzmi ciekawie, więc czemu nie:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi po prostu rewelacyjnie. Chętnie sięgnę po książkę, już zapisałam sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Ciężkie" tematy to coś co lubię - pewnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być ciekawe :) Postaram się skądś skombinować tą pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. o ! Tej książki jeszcze nie czytałam, ale być może poszuka następnym razem w bibliotece ;) widzę, że blog o bardzo podobnej tematyce do mojego;) dzięki za odwiedziny i zapraszam ponownie, dodaje do obserwowanych, www.voyageaveclivre.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka, którą opisujesz stała się obecnie moim wyzwaniem na najbliższy czas :) Również pozdrawiam- Twoja imienniczka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ją w domu:)
  Czeka na półce na swoją kolej:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten pan jakoś działa mi na nerwy. Ale książka zapowiada się ciekawie, więc pora wyzbyć się uprzedzeń i do lektury marsz:)

  OdpowiedzUsuń
 9. New Diet Taps into Pioneering Plan to Help Dieters Lose 20 Pounds within Only 21 Days!

  OdpowiedzUsuń